סיפורי החצר
מסלולי טיולים
אירוח קבוצות
אירועים
מן העתונות
צור קשר
דף הבית
ENGLISH
ה"סליק בבור השתן"
מהסליקים המרכזיים של ארגון ה"הגנה".
נחפר ונבנה בעבודת ידיים בשנת 1943 במסווה של בור לאגירת שתן פרות מהרפת הסמוכה. הסליק פעל בין השנים 1947-1943, עומקו 5 מטר ושטחו כ- 25 מ"ר. במהלך ה"שבת השחורה", 29 ביוני 1946, נאטם פתחו מחשש לגילויו על ידי הבריטים. לאחר פרוץ קרבות מלחמת העצמאות נפתח הסליק ותכולתו הועברה לכוחות הלוחמים. הסליק במשק אבידב, היווה את ההשראה לסליק הספרותי המופיע בספרו של מאיר שלו, "רומן רוסי".

מבצעי ההעפלה של סבא יאני
"נתיבים נעלמים" הוא שם ספרו של סבא שלנו, יאני אבידב. בספר זה הוא מתאר את קורות מסעותיו והרפתקאותיו הנועזות, במדבר, ביבשה ובים להעלאת יהודים לארץ ישראל. יאני, שליח המוסד לעלייה ב', מילא תפקיד מרכזי במבצעי ההעפלה והעלאת יהודים מכל קצוות תבל, ובעיקר מצפון אפריקה, אלג'יר, לבנון, סוריה, תורכיה, יוון ועוד.

"עלילות עיראק" -
הסיפור המופלא של הברחת 75,000 חוטרי תמרים מעיראק לישראל
בשנת 1955 הגיעה אוניה עמוסה ב - 75,000 חוטרי תמרים לנמל חיפה בישראל. על סיפון האוניה היה גם יאני אבידב, מנהל ומוציא לפועל של המבצע. יאני, הגשים את חלומו של בנציון ישראלי איש כנרת, והבריח ארצה את זני התמרים המשובחים ביותר של עיראק. היה זה סופו של מסע נועז ומלא הרפתקאות וקשיים בעיראק ואירן. הסוגים המגוונים של התמרים שהובאו ארצה שימשו לחידוש ענף התמר במדינת ישראל. את קורותיו במסע, תיאר סבא יאני בספרו "עלילות עיראק".

חידת רציחתו של הדוד איתן
בשנת 1947 נרצח איתן אבידב על ידי בני עמו בעת ששהה באירופה בשליחות להבאת שארית הפליטה לארץ ישראל. איתן, בן 22 במותו, שירת בהגנה מגיל 16 ושאף לצאת ולפעול למען העם. כך יצא להביא ארצה את הניצולים היהודים ממלחמת העולם השנייה. לרוע המזל, לא הספיק להגשים את חלומו ונרצח על ידי בני עמו. אביו, יאני אבידב, מנע נקמת דם והביא את בנו לקבורה בנהלל.
הסליק בנהלל, משק אבידב, מושב נהלל, 052-3347194 (עפר) ofer@avidov.org.il